Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Liepājas ostai 2012. gadā rekordaugsts kravu apgrozījums
10. janvāris, 2013
2012. gadā Liepājas ostas stividorkompānijas pārkrāvušas 7 431 499,98 tonnas, kas ir vēl nebijis kravu apgrozījums Liepājas ostas vēsturē un tas par 53% pārsniedz iepriekšējā gada rezultātus. „Ganostas akvatorija padziļināšana un jaunu terminālu izbūve, gan jaunu dzelzceļa pievadceļu veidošana un citi vērienīgie darbi, kas veikti pēdējo gadu laikā, ir ļāvuši Liepājas ostai sasniegt pastāvēšanas vēsturē lielāko kravu apgrozījumu. Tas nav tikai Liepājas ostas veiksmes stāsts, bet tas ir arī būtisks ieguvums visai pilsētai – katra ostā pārkrautā tonna nozīmē jaunas darba vietas liepājniekiem, uzņēmumu attīstīšanos un Liepājas kā reģiona ekonomikas centra nostiprināšanos,” vērtē Liepājas mērs un Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks.
U.Sesks norāda, ka pēc pērn veiktās ostas padziļināšanas šobrīd Liepājas ostā ir iespēja ienākt arī lielajiem Panamax klases kuģiem, kas būtiski mainījis Liepājas ostas darbu vērienu. „Viens šāds ostā pārkrautais kuģis spēj uzņemt gandrīz 50 tūkstošus tonnu kviešu. Lai šos kviešus izaudzētu, būtu nepieciešama tik liela teritorija kā divas ar pusi Liepājas. Ja tādu kravu uz ostu vestu ar „Kamaz” kravas automašīnām, tad būtu nepieciešamas 2 tūkstoši automašīnas! Un tas ir tikai viens šāds kuģis, bet viens pats ostas uzņēmums gada laikā var apkalpot 40 šāda veida kuģus. Tādi ir Liepājas ostas apjomi!”
2012. gadā lielāko kravu apgrozījumu nodrošināja beramkravas – 4,016 milj. tonnu, kas veido 54% no visām kravām un pieaugums, salīdzinot ar 2011. gadu, ir 67,4%. Beramkravu segmentā vislielāko daļu aizņem labība un labības produkti, bet stabils pieaugums ir arī citās beramkravu grupās, piemēram, celtniecības materiāliem t.i. cementa un citām kravām. Lielāko pienesumu beramkravu apgrozījuma devas abas lielākās ostas stividorkompānijas LSEZ „Liepājas osta LM” un LSEZ SIA „Liepāja Bulk Terminal”, attiecīgi sasniedzot 2,675 milj. tonnu un 1,915 milj. tonnu apgrozījumu, sasniedzot līdz šim lielākos kravu apgrozījumus viena gada laikā.
Liepājas ostā otra lielākā kravu grupa ir ģenerālkravas – 3,005 milj. tonnu jeb 40% no visām kravām, kuru apjomi 2012. gadā palielinājušies par 58,2 %. Ģenerālkravu segmentā lielāko kravu daļu veido kokmateriāli, ro-ro tipa kravas un metāla un metāla izstrādājumu kravas. Ģenerālkravu segmentā lielāko pienesumu deva LSEZ SIA” Terrabalt” – 0,737 milj. tonnu (pieaugums: 55%) un LSEZ SIA „Laskana” – 0,609 milj. tonnu (pieaugums: 69,1%).
Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Guntars Krieviņš norāda, ka tas ir kopīga darba rezultāts, ko devusi pārdomāta, gan Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes, gan Liepājas ostas uzņēmumu, attīstības stratēģija un investīcijas infrastruktūrā - padziļināta osta, izbūvēti pievadceļi, termināli, modernizētas piestātnes. Liela nozīme ir arī veiksmīgai mārketinga politikai, piesaistot jaunus klientus un kravu īpašniekus.
2012. gads Liepājas ostas vēsturē ieies kā gads, kurā uzstādīti ne viens vien rekords, kurus turpināja pārsniegt arī pagājušā gada decembrī, kad Liepājas ostā pārkrāva 716 800,00 tonnas kravu, kas ir līdz šim lielākais kravu apgrozījums viena mēneša laikā un no Liepājas ostas izveda kuģi, kura iegrime bija 10,8 m. Gada griezumā palielinājies arī apkalpoto kuģu un pasažieru skaits.
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30