Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Zemes smēlējs PINOCCHIO gatavojas Liepājas ostas padziļināšanas darbiem
05. аprīlis, 2011
Pagājušajā naktī Liepājas ostā ieradās zemes smēlējs PINOCCHIO, lai jau tuvākajā laikā atsāktu Liepājas ostas padziļināšanas darbus. „Liepājas ostas padziļināšana” ir ES Kohēzijas fonda projekts, kuru īsteno Beļģijas kompānija „Dredging International N.V.” Liepājas ostas padziļināšanas darbus uzsāka 2009. gada 21. novembrī un tie pilnībā jāpabeidz līdz 2011. gada 1. oktobrim. Projektu finansē ES Kohēzijas fonds, kā arī Latvijas valsts un Liepājas SEZ pārvalde. Kopējās izmaksas ir LVL 27 061 612,91 (t.sk. PVN).
Zemes smēlējs PINOCCHIO ir nozīmīga tehnikas vienība un viens no lielākajiem savā klasē. Tas pietauvots ostas 44. piestātnē un gatavojas darbu atsākšanai. Kā pastāstīja projekta vadītājs un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas Investīciju un mārketinga daļas vadītājs IVO KOLIŅŠ, plānots, ka darbus uzsāks nedēļas laikā. Pirmais uzdevums zemes smēlējam būs Liepājas ostas vidus vārtu atbrīvošana no nezināma vraka, kas atklāts vēl iepriekšējā ostas padziļināšanas laikā 1999. gadā.
„Dredging International N.V.” piesaistot speciālistus un ūdenslīdējus izpētījusi vraku un tā atlūzu atrašanās vietu. Zemes smēlējs pakāpeniski atsegs vraku un izcels tā atlūzas. Kā liecina iepriekšējās izpētes, domājams, ka to lielums nepārsniegs 15 tonnas, atzina IVO KOLIŅŠ.
2009. un 2010. gadā projekta „Liepājas ostas padziļināšana” ietvaros padziļināšanas darbi veikti vadlīnijā starp Dienvidu un Vidus vārtiem, Loču kanālā, Ziemas ostā un Brīvostas akvatorijā, kā rezultātā kuģu ceļu un ostas akvatorijas dziļums ir padziļināts līdz 11,5 un 11 m. Tas veido aptuveni 29% no kopējā plānotā apjoma. 2010. gada otrajā pusē abpusēji vienojoties darbus uz laiku pārtrauca, kas bija saistīts ar 2010. gada bargo ziemu, kas iekavēja plānoto darbu norisi, un Liepājas ostas attīstības plāniem, izbūvējot jaunus terminālus.
„Liepājas ostas padziļināšana” ir transporta nozares projekts, kura mērķis ir uzlabot un sakārtot Liepājas ostas infrastruktūru, nodrošinot TEN – T (Trans – Eiropas transporta tīkla) infrastruktūras attīstību un pilnvērtīgu noslodzi. Projekta realizācijas papildus mērķis ir kuģošanas drošības uzlabošana ostā.
Projekta īstenošanas rezultātā padziļinās Liepājas ostas kuģu ceļus līdz 12.5 m un Brīvostas rajona akvatorijas līdz 12.0 m, rekonstruēs "Loču" kanālu un padziļinās Ziemas ostas rajona akvatoriju līdz 7.0 metru dziļumam. Projekta ietvaros modernizēs arī Kuģu satiksmes vadības centru, kas nodrošinās padziļinātās ostas akvatorijas drošu izmantošanu lieltonnāžas un tuvsatiksmes kuģu satiksmei.
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30