Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Brīvdabas muzejā atklāj restaurēto Liepājas ostas noliktavu “Bezdelīga”
24. marts, 2017
Šodien, 24. martā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā atklāja restaurēto Liepājas ostas noliktavu “Bezdelīga”. Kā liecina vēstures liecības, ostas noliktava būvēta 1697. gadā un kā atklāšanā uzsvēra Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks Uldis Hmieļevskis, Liepājas ostas noliktava “Bezdelīga” atdzimšanu piedzīvo savā 320 dzimšanas dienas gadā. “Tā ir lieliska dāvana Liepājas ostai jubilejā, jo tieši 1697. gada 26. augustā Kurzemes hercogs Frīdrihs noslēdza ar Liepājas rāti līgumu par ostas izbūvi, bet tā paša gada 3. oktobrī tika uzsākti reāli būvdarbi. Tagad pavisam droši varam teikt, ka neliela daļa Liepājas un Liepājas ostas atrodas arī Rīgā.”
Liepājas ostas noliktava “Bezdelīga” uz Brīvdabas muzeju pārvesta jau 1939. gadā un saskaņā ar noslēgto līgumu tās restaurācijas bija jāpabeidz 1940. gada 1.decembrī, bet vēstures notikumi ieviesa savas korekcijas. Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla saka lielu paldies Latvijas brīvdabas muzejam gan par noliktavas uzglabāšanu vairāku desmitu gadu garumā, gan par finansējuma piesaisti un restaurāciju, kas tagad sniegs ikvienam interesantam priekšstatu par Liepājas ostu un tās vēsturi.
Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” celtniecība ir datēta ar 1697. gadu, un tā bija viena no pirmajām ostmalas celtnēm. Noliktava piederējusi Liepājas tirgotājiem, kuri tajā glabāja labību, linus, kaņepājus, sāli, siļķes un citas preces. Abas piebūves celtas 1860. gadā. Vienā atradās svari, otrā kantoris, kur reģistrētas pieņemtās un izdotās preces. Brīvdabas muzeja direktora vietnieks Mārtiņš Kuplais noliktavu “Bezdelīga” publikācijā žurnālā “Liepājas vēstules” nodēvējis par elegantāko no Liepājas ostas noliktavām, ko grezno arkveida durvis ar grezniem apkalumiem, bet būvniecības arheologs Juris Zviedrāns norāda, ka “Bezdelīga” ir labi būvēta celtne, kurai ir ozolkoka statņi, kas 17., 18. gadsimtā bija būvniecības norma.
Ēka ir nozīmīga ar savdabīgo būvtehniku, kas atšķiras no citviet Latvijā izplatītā guļbūves veida ar baļķu savienojumu pakšos. Noliktavas sienas veidotas Rietumeiropā izplatītajā pildrežģa būvveida ietekmē, pielāgojot to vietējiem apstākļiem un iespējām. Ēkas ilgo mūžu nodrošināja mūrētie laukakmeņu pamati un stāvais, ar tā sauktajiem holandiešu dakstiņiem segtais jumts.
Sveicot Brīvdabas muzeju ar Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšanu, Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks attīstības jautājumos Uldis Hmieļevskis uzdāvināja Aivara Kleina gleznu, kurā atspoguļota Liepājas ostas darbība mūsdienās, raugoties no Loču torņa.
Liepājas ostas noliktavas restaurācijas darbi ilga trīs gadus un Brīvdabas muzeja apmeklētājus tagad iepriecinās jauns, restaurēts vēsturiskais objekts, kā arī iespēja iepazīties ar muzeja plašo lāžu un skapju kolekciju no visiem Latvijas novadiem – vairāk nekā 100 priekšmetiem, kas iepriekš atradās muzeja fondu krājumos un netika izstādīti apskatei zemnieku mājās un klētīs.
17. gadsimta beigās celtā noliktava tika atjaunota, piesaistot Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējumu, kā arī valsts budžeta finanšu līdzekļus.
Galerija
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30