Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Izstāde par Liepājas ostas un LSEZ izveidi un attīstību būs skatāma līdz rudenim
24. marts, 2017
Līdz rudenim Liepājas muzejā būs skatāma izstāde “Liepājas ostai 320, Liepājas speciālai ekonomiskajai zonai 20”. Izstāde veidota kā vēsturiska un reizē arī moderna, interaktīva ekspozīcija, kurā apskatāmi gan priekšmeti un fotogrāfijas, gan video un interaktīvi materiāli. Izstādes vizuālo koncepciju izstrādājusi Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore, videomāksliniece Gita Straustiņa, saturu veidojis Liepājas muzeja vēsturnieks Aleksejs Kriška.
Izstāde sniegs ieskatu ostas vēsturē un priekšnoteikumos, kādi bija Liepājas speciālās ekonomiskās zonas izveidei pirms 20 gadiem. Atklājot izstādi, Liepājas domes un Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks uzsvēra vēstures nozīmi un izzināšanu, kas palīdz novērtēt un saprast šodienas procesus. “Vēsturē par vienu no nozīmīgākajiem posmiem pilsētas un ostas attīstībā min ostas izbūvi 19. gs., kad Liepāja līdz ar ostu un rūpniecību strauji attīstītās. Tas ir laiks, kad uzbūvē slimnīcu, veidojas teātris, izveido Kūrmāju. Arī šodien – esam attīstījuši un padziļinājuši ostu, veidojas jauni uzņēmumi – šogad vien plānots uzsākt vismaz 7 jaunu rūpnīcu izveidi, kas ražos sākot no saules baterijām līdz pat higiēnas precēm. Un arī slimnīca ir kļuvusi par vienu no modernākajām Latvijā, esam uzbūvējuši modernu koncertzāli, esam pārliecinājuši valdību un daļa pilsētas ieguvusi kūrorta statusu, lai piesaistītu uzņēmējus, kas var uzbūvēt modernu SPA.”
Liepājas muzejā jau iepriekš ir notikušas jūrniecības tēmai veltītas izstādes, taču pirmo reizi muzeja apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar Liepājas SEZ darbību 20 gadu periodā un tās nozīmi ostas un pilsētas attīstībā. Liepājas SEZ pārvaldnieks Jānis Lapiņš atzina, ka vēsture ir tāda interesanta lieta, ka vēsture ir tas, ka noticis pirms 320 gadiem un pirms 20 gadiem. Vēsture ir arī tas, kas noticis aizvakar un vakar, un tieši tādēļ ir svarīgi to veidot šodien, saglabājot un apkopojot notikumus, fotogrāfijas un priekšmetus. Izstādē aplūkojami ir priekšmeti, kas izcelti no Karostas kanāla, tā sanācijas darbu laikā vien pirms pāris gadiem, arī atsevišķi izstrādājumi, ko šodien ražo uzņēmumi un kravas, ko šodien pārkrauj Liepājas ostas terminālos.
Izstādē būs apskatāmi gan līdz šim neredzēti Liepājas muzeja jūrniecības krājuma priekšmeti, tai skaitā arī pēdējo gadu jaunieguvumi, gan audiovizuālie materiāli, kuros atainota Liepājas osta 20. gadsimtā, Liepājas SEZ darbība un nirēju zemūdens ekspedīcijas.
Lai gan Liepājas SEZ 20 gadu darbības laiks ir šķietami īss periods, tomēr Liepājas SEZ ir gadsimtu ilgās pilsētas tirdzniecības un rūpniecības attīstības rezultāts un tradīciju mantotāja. Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde sadarbībā ar Liepājas muzeju ir izdevusi grāmatu, kurā apkopoti Liepājas ostas un Liepājas SEZ vēstures fakti un notikumi. Grāmatas “Liepājas ostai 320, Liepājas speciālai ekonomiskajai zonai 20” dizainu izstrādāja Mārtiņš Vamzis, bet titulbildes autors ir Roberts Vītols.
Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde saka lielu paldies par veiksmīgo sadarbību Liepājas muzejam, Liepājas Kultūras pārvaldei un fotogrāfiem – Pēterim Jaunzemim, Edgaram Pohevičam, Aigaram Prūsim, kā arī LSEZ kapitālsabiedrībām un uzņēmējiem, kas bija atsaucīgi gan izstādes, gan grāmatas tapšanā.
Izstāde atvērta:
no 23. marta līdz 3. septembrim
Kur:
Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18
Ieeja:
bezmaksas
Galerija
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30