Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Juris Raķis senās Karostas fotogrāfijas apkopojis grāmatā
05. jūlijs, 2016
Vēstures pētnieks Juris Raķis apkopojis savu plašo Karostas fotogrāfiju kolekciju, kas ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes un Liepājas domes atbalstu ir izdotas grāmatā “Karostas albums”. Grāmatas atvēršanas pasākums notiks Jūras svētku priekšvakarā – 8. jūlijā plkst. 16:00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē.
Kā atceras Juris Raķis, pirmo reizi Karostā nokļuvis vēl pagājušā gadsimta 70tajos gados un tā atstājusi neizdzēšamu iespaidu, kas arī pamudinājis vākt fotogrāfijas par Karostu, sākot no tās būvniecības vēl tālajā 19. gadsimtā.
JURIS RAĶIS, grāmatas “Karostas albums” autors: “Liepājas Karosta ir gan militārais, gan kultūras mantojums. Tās ir laikmeta liecības, kādas nav pieejamas nekur citur, tā ir informācija un pieredze, kas vērtējam kā unikāla ne vien Latvijas, bet arī Eiropas mērogā. Karostu, kā vienotu objektu, augstu novērtējuši vēstures pētnieki, arhitekti. Savdabīga, mazliet nošķirta no pārējās pilsētas, Karosta ir neatņemama Liepājas sastāvdaļa. Patiesībā, rēķinot pēc platības, tā ir viena trešā daļa no pilsētas…
Ideja par fotogrāfiju un informācijas apkopošanu grāmatā radusies pēc izstādes Liepājas muzejā pirms aptuveni pieciem gadiem. Tā piesaistījusi ne tikai kolekcionāru un vēstures pētnieku uzmanību, bet radījusi arī lielu interesi liepājnieku vidū, jo padomju gados, kad tur saimniekoja Padomju Savienības, vēlāk Krievijas Jūras kara flote, tā bija slēgta teritorija un arī informācijas nebija – gan par to, kas tur notiek, gan par Karostas būvniecību un pastāvēšanu cariskās Krievijas laikā, un vēlāk Latvijas brīvvalsts laikā līdz Otrajam pasaules karam. Juris Raķis uzsver, ka “Karostas albums” nebūs akadēmiska vēstures grāmata un tajā nebūs daudz ciparu un skaitļu. “Karostas albums” būs līdzīgs ģimenes albumam, kuru pašķirstīt un caur fotogrāfijām iepazīt laika periodu, kad Karosta bija tāda kāda tā būvēta, kur nekas nav piebūvēts vai nojaukts.
“Karostas albums” ir tapis ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) pārvaldes un Liepājas domes atbalstu.
ULDIS SESKS, Liepājas domes un LSEZ valdes priekšsēdētājs: “Karosta ir atpazīstama un vēsturiskiem notikumiem bagāta Liepājas daļa, taču savā ikdienas ritmā un notikumos nedaudz atšķirīga no pārējiem Liepājas rajoniem.
Kopš 90-iem gadiem, kad padomju armija pameta Liepāju, Karosta pirmo reizi savas pastāvēšanas laikā ir pārtapusi par civilu teritoriju, kas pieejama mums visiem – ar savu savdabīgo arhitektūru, jūras plašumu, militārās vēstures stāstiem, padomju varas greizajiem atspulgiem un Karostas cietuma neparasto šarmu.”
JĀNIS LAPIŅŠ, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks: “Karosta šobrīd ir plaša teritorija, kas atvērta jauniem izaicinājumiem un idejām, kā to veidot un attīstīt. Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde Karostu savā pārziņā ieguva pagājušā gadsimta 90jos gados kā degradētu, bijušo militāro teritoriju, kurā vairāk kā piecdesmit gadus bija saimniekojusi PSRS Jūras kara flote un maz kas liecināja par kādreizējo greznību un vērienīgumu. “Karostas albums” ir iespēja atcerēties kāda bija Karostas savos “ziedu” laikos un kaldināt idejas, kā to izmantot un attīstīt šodien…”.
Grāmatas atvēršanas pasākums notiks 8. jūlijā plkst. 16:00 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē, kura laikā būs iespēja iegādāties grāmatu “Karostas albums” pret ziedojumiem ar autora autogrāfu.
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30