Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Graudaugi oktobrī nodrošina šogad lielāko kravu apgrozījumu Liepājas ostā
10. novembris, 2015
2015. gada oktobrī Liepājas ostā pārkrautas 662 020,46 tonnas dažādu kravu, kas ir par 13,2% vairāk nekā 2014. gada oktobrī. Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Guntars Krieviņš atzīst, ka lielāks kravu apgrozījums vienā mēnesī Liepājas ostā bijis vien 2012. gada rudens mēnešos, kas bija saistīts ar rekordaugstu graudaugu ražu un apliecina arī to, ka liela nozīme ir gan graudaugu ražai, gan arī ostas uzņēmēju inovatīvām idejām, kas dod iespēju piesaistīt jaunas kravas un ātrāk apstrādāt esošās.
2015. gada oktobrī Liepājas ostā apkalpoti 102 kuģi, bet iebraukuši un izbraukuši 2582 pasažieri.
Šā gada oktobrī Liepājas ostā pārkrautais labības un labības produktu daudzums sasniedza 419,3 tūkst. tonnu, kas ir 63,3 % no visām kravām un dominē beramkravu segmentā. Lai nākotnē varētu palielināt, Liepājas ostas konkurētspēju, LSEZ SIA “Liepaja Bulk Terminal” eksperimentālā kārtā īstenoja graudu pārkraušanu atklātā jūrā. Kā pastāstīja LSEZ SIA “Liepaja Bulk Terminal” valdes loceklis Juris Matvejevs, meklējam iespējas kā apkalpot lielos kuģus un nodrošināt pilnas kravas iekraušanu. Kuģa kraušana atklātā jūrā ir neordinārs risinājums un darbi noritēja bez aizķeršanās. Ir vairāki priekšnoteikumi, kas veicina pārkraušanas procesu, bet kā vienīgais mīnuss ir neprognozējamie laika apstākļi. Kuģa iekraušanā tiek izmantots otrs kuģis, kas ir speciāli aprīkots un piemērots šādiem darbiem.
Arī LSEZ SIA “Laskana” meklējot izeju no ieilgušās stagnācija kokmateriālu tirgū, sadarbojoties ar citu Liepājas ostas kompāniju LSEZ SIA “Ekers Stividors LP”, saražoja un eksportēja uz Turciju augstvērtīgu koksnes šķeldu, kas turpat uz vietas ostā tika saražota no bērza papīrmalkas. LSEZ SIA “Laskana” valdes loceklis Krišjānis Vēsmiņš uzsvēra, tā ir daļa no uzņēmējdarbības - jaunu tirgu un kravu meklēšana un pamudināja atjaunot senus kontaktus un sadarbību. Koksnes šķelda ir jauns produkts un tālāka sadarbība ar Turcijas rūpnīcu, kas ražo kokskaidu plātnes, būs atkarīga no daudziem faktoriem. Ar panamax klases kuģi “Jobst Oldendorff” oktobrī uz Turciju eksportēja 32,5 tūkst. tonnu kravu, kas ir līdz šim lielākā šķeldas krava, kas uzkrauta Liepājas ostā. Kopumā beramkravu grupā oktobrī pārkrautas 541,8 tūkst. tonnu.
Ģenerālkravu grupā stabila ir RO-RO kravu plūsma, ko nodrošina regulāras prāmja līnijas Liepāja –Traveminde (Vācija) un Liepāja – Nīneshamna (Zviedrija). Diemžēl sankcijas pret Krieviju un Krievijas rubļa devalvācija negatīvi ietekmē RO-RO kravu plūsmu virzienā no rietumiem uz austrumiem. LSEZ SIA “Terrabalt” valdes loceklis Āris Ozoliņš norāda, reaģējot uz ģeopolitisko situāciju, ostas kompānijai “Terrabalt” jāmeklē kā kompensēt iztrūkstošās kravas, kas arī veiksmīgi tiek īstenots, piesaistot projektu kravas un negabarīta kravas, t.sk. NATO militāro tehniku. Oktobrī kopumā ar “Stena line” prāmi no Vācijas tika atvestas 178 militārās tehnikas vienības, kas tālāk pa dzelzceļu nogādātas gan uz Rīgu, gan kaimiņvalstīm. Šā gada oktobrī Liepājas ostā ģenerālkravu apgrozījums bija 88,9 tūkst. tonnu un bez RO-RO kravām, pārkrauti arī apaļkoki un nelielā daudzumā melnā un krāsainā metāla kravas.
Lejamkravu apgrozījums šā gada oktobrī bija 31,4 tūkst. tonnu, kas ir nedaudz vairāk nekā mēnesi iepriekš, tomēr joprojām zemās naftas cenas pasaules tirgū nelabvēlīgi ietekmē lejamkravu apjomus.
2015. gada desmit mēnešos kopumā Liepājas ostā pārkrautas 4,6 miljoni tonnu, kas ir par 8 % vairāk nekā gadu iepriekš. Beramkravas veido 3170,7 tūkst. tonnas jeb 69%, ģenerālkravas – 1153,6 tūkst. tonnas jeb 25%, bet lejamkravas – 300,1 jeb 6%. 2015. gada desmit mēnešos Liepājas ostā apkalpoti 1 108 kuģi, bet iebraukuši un izbraukuši 34 901pasažieris. Šā gada desmit mēnešos pārkrauto konteineru skaists bija 3010 TEU, bet RO-RO vienību skaits – 29 169.
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30