Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Liepājas osta uzsāk jauno graudaugu sezonu
11. augusts, 2020

 

Nedaudz vēlāk nekā iepriekš plānots lauksaimnieki uzsākuši graudaugu sezonu, taču pirmās kravas ar rapsi un miežiem Liepājas ostas terminālos tika ievestas jau augusta sākumā. Šobrīd uzsākta arī kviešu kulšana.

 

Ostas termināli gatavi jaunajai sezonai un prognozē, ka graudaugu eksports varētu sākties augusta pēdējās nedēļās. Liepāja jau ilgāku laiku pozicionē sevi kā graudu ostu un dažāda veida lauksaimniecības kravas ir lielākā kravu grupa. Graudu termināli, rūpīgi sekojot līdzi tirgus tendencēm un ātri pielāgojoties dažādām ģeopolitiskajām un ekonomiskajām situācijām, nodrošina kvalitatīvu un stabilu pakalpojumu, un spēj pārkraut līdz pat 40 dažādu lauksaimniecības kravu veidus. Liepājas terminālu priekšrocība ir plašā noliktavu saimniecība gan ostas teritorijā, gan noliktavas, kas izveidotas citviet LSEZ teritorijās, kas ļauj uzglabāt ievērojamu daudzumu graudu. Bez tam ostas uzņēmēji pēdējos gados noliktavu kapacitāti palielinājuši par vairāk nekā 10% un tas palielina arī konkurētspēju.

 

LSEZ SIA ”Liepaja Bulk Terminal” valdes loceklis Juris Matvejevs pārliecināts, ka raža būt ļoti laba. Termināls saņem arī pirmās kviešu kravas, jo lauksaimnieki, izmantojot labos laika apstākļus, aktīvi kuļ labību. Uzņēmējs arī pauda, ka šogad sadarbībā ar LSEZ pārvaldi un "Latvijas Dzelzceļu" veiksmīgi tiek risināti dažādi darba jautājumi, lai tad, kad graudu pārkraušana un eksportēšana norisināsies pilnā sparā, nebūtu kavēšanās u.c. problēmu.

 

Jau esam informējuši, ka 2019.gadā lauksaimniecības kravas veidoja 39% no visām kravām Liepājas ostā, tāpēc katra sezona atšķirīga un vistiešāk atkarīga no tā cik liela ir raža. Graudaugu sezona Latvijā tradicionāli sākas augustā un noslēdzas, kad ir pārkrauta tekošā gada raža.

 

Liepājas ostas termināli pārsvarā pārkrauj vietējās izcelsmes lauksaimniecības kravas. 2019./2020.gada graudaugu sezonā no augusta līdz augustam Liepājas ostā pārkrautas 2,83milj. tonnas graudu un citu labības produktu. Tas ir nedaudz vairāk nekā iepriekšējā graudaugu sezonā, neskatoties uz laika apstākļu un dažādu citu apstākļu ietekmi, piemēram, Krievijas noteikto embargo graudu eksportam vairāku mēnešu garumā.

 

Jāatgādina, ka katra graudaugu sezona atšķirīga, jo katra gada raža citādāka un to vistiešāk ietekmē laikapstākļi. Šogad Latvijā graudaugi auguši labi un gaidāma arī laba raža. Kā informēja Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks attīstības jautājumos Uldis Hmieļevskis, aktīvs darbs, gatavojoties jaunajai graudaugu sezonai, notiek jau vairākus mēnešus. “Lauksaimniecības kravu uzglabāšana, pārkraušana prasa pieredzi, zināšanas un attīstītu tehnoloģisko procesu, lai varētu saglabāt graudu un citu lauksaimniecības kravu kvalitāti. Liepājas uzņēmējiem ir šī nepieciešamā pieredze un kapacitāte, lai varētu ātri un kvalitatīvi nodrošināt graudu kravu apriti.”

 

Uzziņai - Liepājas ostas stividori jūlijā pārkrāvuši 463 585.72 tonnas dažādu kravu, kas ir par 9,9 % vairāk nekā gadu iepriekš tādā pat laika periodā. Lielākā kravu grupu ir beramkravas – 301.4 tūkst. tonnu, no kurām lielāko daļu veido lauksaimniecības kravas - 150.9 tūkst. tonnu, kam seko celtniecības materiāli – 61 tūkst. tonnu un koksnes granulas – 47,5 tūkst. tonnu, kuru apjomi pēdējos mēnešos strauji pieauguši līdz ar jaunu kravu piesaisti.

Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30