Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Liepājas ostas auto pievadceļš un LSEZ SIA Caljan jaunā ražotne saņem Latvijas Būvniecības gada balvas
12. marts, 2021

Šodien, 2021.gada 12.martā atbilstoši epidemioloģiskai situācijai Āgenskala tirgū, Rīgā tika pasniegtas Latvijas Būvniecības gada balvas’ 2020. Balva kā inženierbūves jaunbūve saņēma Liepājas SEZ pārvaldes auto pievadceļš un nominācijā  “Ražotne – industriāla būve”  LSEZ SIA “Caljan” jaunā ražotne bijušajā “Liepājas Metalurga” teritorijā. Konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2020” kopumā tika pieteikti un nominēti pieci būvprojekti, kas 2020. gadā uzbūvēti un nodoti ekspluatācijā Liepāja SEZ teritorijā.

 

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (Liepājas SEZ) pārvalde, turpinot pilnveidot un attīstīt  vienoto pievadceļu un infrastruktūras izveidi, veidojot ērtu un kvalitatīvu uzņēmējdarbības vidi. Nozīmīgs un gaidīts projekts bija Liepājas ostas auto pievadceļa 3.kārtas izbūve posmā no O. Kalpaka ielas līdz Raiņa ielai.

 

Šobrīd kopējais Liepājas ostas auto pievadceļa garums ir 9 km, kas sevī ietver no jauna izbūvēto pievadceļa posmu no pilsētas robežas līdz Pulvera ielas aplim – ~2,7 km, ko atklāja 2010. gada 10. novembrī, pašvaldības uzturētās un sakārtotās Pulvera un O. Kalpaka ielas posmus un šogad pabeigto pievadceļa posmu no O. Kalpaka ielas līdz Raiņa ielas pārbrauktuvei, kas vijas cauri ostai un ievērojami uzlabo kravu plūsmu gan uz prāmju, gan graudu terminālu, kā arī citiem ostas termināliem.

 

Latvijas būvniecības gada balvu nominācijā “Inženierbūves jaunbūve” par Liepājas ostas auto pievadceļu saņēma Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs Uldis Sesks un uzsvēra, ka balvas jau vienmēr ir patīkami saņemt, īpaši tādas, kuras pasniedz par kaut ko, kas labs izdarīts. Un ostas pievadceļš ir labs darbiņš, ko novērtē arī liepājnieki, kas dzīvo ostas apkaimē.  “Man jāsaka, ka Liepājas SEZ pārvalde kā šī pievadceļa būvniecības pasūtītājs ir tikai viens posms - patiesībā šādu balvu būtu pelnījuši ostas uzņēmēji, jo, ja viņu nebūtu, mēs arī nevarētu runāt par ostas infrastruktūras mērķtiecīgu attīstību un arī  liepājnieki, jo viņi bija tie, kas no mums šādu ceļu prasīja un neļāva atslābt. Viņi bija tie, kas bija nemierā, kad ostas kravas transports spraucas cauri šaurām dzīvojamā mikrorajona ieliņām, rībina logu rūtis, ka no ostas nāk trokšņi... Viņi mums prasīja šādu jaunu pievadceļu ostai un mēs to godprātīgi centāmies arī īstenot.”

 

Darbi tika īstenoti 2019./2020. gadā projekta “Liepājas ostas sauszemes pievadceļu attīstība” ietvaros. Izbūvētā auto pievadceļa posma garums ir ~2,7 km, bet būvdarbu līguma summa – 2 846 399,02 EUR. Būvdarbus saskaņā ar  iepirkumu procedūru un noslēgto līgumu veic SIA “CTB”. Gandarījumu par paveiktā darba novērtējumu pauda arī SIA “CTB” būvdarbu vadītājs Matīss Horna un uzsvēra, ka lielākais izaicinājums bija uzbūvēt ceļu, netraucējot un nepārtraucot aktīvo ostas ikdienas darbību. Tas esot izdevies tikai strādājot ļoti ciešā sadarbībā ar ostas uzņēmējiem un Liepājas SEZ pārvaldi.    

 

Kā jau iepriekš norādīja SEZ pārvaldes projekta “Liepājas ostas sauszemes pievadceļu attīstība” vadītājs Arnis Mazalis,  sakārtojot vienu no galvenajām ostas sauszemes artērijām, ieguvumi ir vairāki: uz ostas termināļiem tagad ved divas satiksmes joslas, radot iespēju atsevišķi atdalīt transporta plūsmu uz graudu termināli un pasažieru termināli. Līdz ar to vairs neveidojas satiksmes sastrēgumi, un autovadītājiem nav jāgaida garās rindās. Tāpat ērtāka un drošāka šeit būs pārvietošanās gājējiem. Projektējot ostas pievadceļa posmu, tika rūpīgi izvērtēta kravu automašīnu kustības intensitāte un ikdienā radītā slodze. Lai jaunais ceļš varētu izturēt lielo slodzi un kalpotu ilgi, tā pamatnē lika atjaunoto autoceļu pamata materiālu, kam virsū klāja cementu un tad vairākās kārtās asfaltu. Projekta “Liepājas ostas sauszemes pievadceļu attīstība” kopējās izmaksas, ieskaitot arī sliežu ceļu izbūvi, sasniedz 7 miljonus eiro, no kuriem 4,8 milj. eiro ir ES kohēzijas fonda līdzekļi, bet pārējo summu līdzfinansē Liepājas SEZ pārvalde.

Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30