Fēniksa iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija +371 63427605
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30
Loģistikas nozares padome vērtēja 16+1 samita rezultātus
18. janvāris, 2017
Trešdien, 18.janvārī, Loģistikas nozares padomē, kuru vada Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš, tika izvērtēti 16+1 samita rezultāti un spriests par loģistikas nozares darbību un aktivitāšu plānu 2017. gadā.
Padomes locekļi apmainījās ar aktuālo informāciju par situāciju nozarē, problēmām, ārējo ietekmi, prognozēm un priekšlikumiem nozares konkurētspējas stiprināšanai. Lai arī pagājušais gads noslēdzies ar būtisku kravu apjomu samazinājumu, daudz ir darīts jaunu kravu piesaistē, jaunu tirgu apguvē un jaunu pakalpojumu veidošanā. Liepājas osta gadu noslēdza ar kaut nelielu, bet tomēr kravu pieaugumu. Arī šogad plāno strādāt ar plusiem. Gan Rīgas, gan Ventspils ostās ir virkne pozitīvu momentu: palielinājusies prāmju satiksme, pieaug konteinerkravu apjomi, atsevišķiem termināļiem minerālmēsli, metāli, čuguns, graudi, koksne.
Arī dzelzceļa jomā pieauguši pārvadājumi ar konteinervilciena Baltika Transit, parādās jaunas perspektīvas konteinervilcienam Zubr, noorganizēts pilot vilciens no Ķīnas un tiek gatavoti jau nākamie vilcieni. Autopārvadājumu jomā pēc statistikas arī ir pieaugumi, notiek pārvadājumu pārorientācija uz Eiropu. Aviācijā arī sadarbība ar Ķīnu dod pirmos augļus. Sadarbībā ar Latvijas pastu un Ķīnas partneriem tiek plānoti e-komercijas kurjerpasta pārvadājumi, jau notikuši pirmie izmēģinājumi. Protams, situācija ir sarežģīta, konkurence ļoti asa, tomēr ir jāstrādā un aktīvi jāmeklē jaunas iespējas arī tādos tirgos, kā Melnās jūras reģions, Indija, Irāna, Koreja uc.
Satiksmes ministrija sniedza pārskatu par 16+1 samita rezultātiem, pasākumiem, sarunām, parakstītiem dokumentiem, nodibinātiem kontaktiem, kā arī plāniem 2017.gada aktivitātēm. Kā svarīgākie 2016.gada pasākumi akcentējami - satiksmes ministra un ministrijas pārstāvju dalība oficiālajās vizītēs Ķīnā, tai skaitā prezentācijas pasākumus Ķīnas pašvaldībās, amatpersonu uzrunas Biznesa forumos, sarunas un tikšanās ar Ķīnas uzņēmējiem, tāpat tika norādīts uz parakstītajiem dokumentiem un panāktajām vienošanām, t.sk. satiksmes ministra parakstītais Saprašanās Memorands ar Ķīnas Tautas Republikas Nacionālo attīstības un reformu komiteju. Īpašs sasniegums ir pilotvilciena Jivu-Rīga noorganizēšana un tam sekojošās divpusējās tikšanās ar Ķīnas amatpersonām un uzņēmējiem par turpmāko sadarbību. SM informēja padomi par turpmākām prioritātēm un starptautisko pasākumu plānu 2017.gadā
Loģistikas nozares padome uzklausīja LDz Loģistika ziņojumu, ka konteinerkravu pārvadājumiem šobrīd iezīmējas pieaugums. Konteinervilciens Baltika Transit pagājušajā gadā ir uzrādījis nozīmīgu pieaugumu – no Latvijas nosūtīto konteineru skaits gada laikā pieaudzis par 108%, bet uz Latviju sūtīto konteineru skaits pieaudzis par 93%. Eksperti lēš, ka konteinerkravas turpmāk varētu sniegt būtisku pienesumu nozarei. LDz Loģistika turpina aktīvi strādāt pie nākamā konteinervilciena organizēšanas no Ķīnas, kā arī sadarbības plāniem Baltkrievijas un Ķīnas industriālā parka ”Lielais akmens” kontekstā. Tiek plānots organizēt testa vilcienu no Indijas caur Irānu, kā arī tiek strādāts pie iespējām kravas vest virzienā no Latvijas uz Āziju, t.sk. eksportēt kokmateriālus uz Koreju.
Padomes pārstāvji uzklausīja LDz Loģistika pārstāvju informāciju par sadarbību ar Transporta un sakaru institūtu, tai skaitā par paveikto un plānoto attīstības stratēģijas izstrādē. Tuvākā laikā plānotas vairākas aktivitātes tieši loģistikas jomas attīstības prioritāšu definēšanā, jo uzsākts darbs pie Transporta attīstības pamatnostādņu pārskatīšanas. Svarīgi, lai nozares uzņēmēji un to asociācijas aktīvi iesaistās un kopīga varēs izstrādāt jaunus priekšlikumus nozares attīstībai.
Pr. – Pk.: 08:00 – 16:30