Kontaktpersona

Līga Ratniece-Kadeģe

Līga Ratniece-Kadeģe

Komunikācijas un korporatīvās pārvaldības speciāliste


Tālr: (+371) 29233446 E-pasts: liga.ratniece-kadege@lsez.lv
14. jūnijs, 2024

Liepājas ostā veiksmīgi noslēdzas “Aerones” robotu testi uz ūdens

Ar Liepājas SEZ pārvaldes un ostas Kapteiņdienesta atbalstu 12. un 13. jūnijā veiksmīgi norisinājās Latvijas uzņēmuma "Aerones" darbi, lai testētu īpašu robotizētu ierīci, kas paredzēta vēja ģeneratoru sazemējuma kontrolei uz ūdens pirms došanās strādāt Ziemeļjūrā. Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis norāda, ka šis ir lielisks piemērs, ka vēja enerģijas nozare rada iespējas Latvijas zinātniekiem, ražotājiem un pakalpojumu sniedzējiem attīstīt jaunas tehnoloģijas, pakalpojumus, radīt jaunas darbavietas gan vēja parku būvniecības laikā, gan to apkalpošanā.

“Aerones” ir jauns un strauji augošs uzņēmums, kas nodarbojas ar vēja turbīnu apkopi visā pasaulē, izmantojot robotus. Kā norāda uzņēmuma vadošais inženieris Egils Gēcis, gan tehnoloģija, gan programmatūra, gan paši roboti ir tapuši Latvijā, strādājot pašmāju inženieru komandai. Pieprasījums pēc saules un vēja parku apkopes pieaug, un tas ļauj strauji attīstīties uzņēmumam, pastāvīgi meklējot jaunus darbiniekus. “Aerones” darbojas 25 valstīs - 45 komandās, katrā no tām ir vairāki roboti.

Līdz šim “Aerones” strādāja uz sauszemes, bet tagad nolēmis savus spēkus izmēģināt uz ūdens, apkalpojot vēja ģeneratorus jūrā. Liepājas ostā tika veikti testi ar viedajām iekārtām, kas aizvieto cilvēkus ļoti bīstamā darbā. Plašā Liepājas ostas piestātne bija piemērota, lai izmēģinātu jauno robotu un tehnoloģiju.

“Aerones” vadošais inženieris Egils Gēcis uzsver, ka pasaulē ir arvien vairāk turbīnu, un nav tik viegli atrast cilvēkus, kas tos apkalpotu. “Šeit palīgā nāk roboti. Piestātnē ir viens no daudzajiem "palīgiem", ko uzņēmums izstrādājis šim nolūkam.  Liepājas SEZ pārvaldes un ostas vadība deva mums iespēju pārbaudīt savu tehniku, pārbaudīt, kā tā ir piemērota darbam uz ūdens. Mums ir enkuru sistēma, tie jānovieto ar kuģa palīdzību, caur tiem var izvilkt virves, pateicoties kurām jūs varat kontrolēt robotu. Šodien mēs testējām visu dienu, viss izrādījās ļoti labi. Tālāk mēs dosimies uz Skotiju."
Vēja turbīnu uzturēšana gan uz sauszemes, gan jūrā nav vienkārša. Tās ir jāpārbauda, jātīra un periodiski jālabo. Parasti to dara cilvēki, bet tas ir ļoti bīstami, tādēļ izstrādājam robotus un tos izmantojam. "Unikāli ir tas, ka mēs to visu darām ar robotiem, attālināti kontrolējot tos. Tas ir ātrāk, efektīvāk, un nav risku cilvēkiem," sacīja Egils Gecis.

Vai informācija bija noderīga?
Background image