Kontaktpersona

Līga Ratniece-Kadeģe

Līga Ratniece-Kadeģe

Komunikācijas un korporatīvās pārvaldības speciāliste


Tālr: (+371) 29233446 E-pasts: liga.ratniece-kadege@lsez.lv
20. marts, 2024

"Van Oord" paraksta līgumu ar Liepājas SEZ pārvaldi par atkrastes vēja parku atbalsta bāzes un lielgabarīta kravu termināļa būvniecību Liepājas ostā

Lai veicinātu atkrastes vēja enerģijas nozares attīstību Baltijas jūrā, viena no vadošajām nozares kompānijām Van Oord Dredging and Marine Contractors B.V. (Van Oord) plāno izveidot pasaules klases atkrastes vēja parku atbalsta bāzi un lielgabarīta kravu terminālu Liepājas ostā. To paredz starp Van Oord un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (Liepājas SEZ) pārvaldi noslēgtais teritorijas rezervācijas līgums.

Noslēgtā divu gadu rezervācijas līguma laikā Van Oord veiks sagatavošanās darbus, kas ietver izpēti,  biznesa plāna izstrādi, projektēšanu un nozarē strādājošo partneru piesaisti. Plānots, ka atkrastes vēja atbalsta bāzes būvniecību Liepājas ostas Priekšostā Nīderlandes uzņēmums uzsāks 2026. gadā, lai jau 2027. gada vidū to nodotu ekspluatācijā.

Jaunais termināls risinās vēja parku izbūvei Baltijas jūrā nepieciešamās ostu infrastruktūras kapacitātes trūkumu. Papildus tam paredzēta arī citu lielgabarīta kravu apkalpošana un ražošanas attīstība. 55 hektāru plašā teritorija tiks izveidota, uzskalojot jaunas sauszemes platības, tādējādi izveidojot jaunu daudzfunkcionālu kravu pārkraušanas infrastruktūru un arī dodot iespēju tajā izvietot jaunus  ražošanas un/vai komplektēšanas kompleksus. Van Oord projekta vadītājs Marks Bots: "Van Oord ambīcijas ir būt iniciatoram enerģētikas nozares transformācijas paātrināšanai. Šis projekts ir spēcīgs piemērs tam, kā Van Oord var uzņemties šo lomu, nodrošinot labas pārmaiņas nākamajām paaudzēm".

Uzņemoties attīstītāja lomu ostu infrastruktūrā, kas saistīta ar atkrastes vēja enerģijas projektu attīstību Baltijas jūrā, Van Oord aktīvi veicina pāreju uz atjaunojamo energoresursu ražošanu. Van Oord apņemšanās izbūvēt tik ļoti nepieciešamo ostu infrastruktūru atkrastes vēja enerģijas  projektiem pamato ar uzņēmuma mērķi radīt labāku pasauli nākamajām paaudzēm.

Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis pauda gandarījumu, ka viens no nopietnākajiem vēja enerģijas nozares dalībniekiem Van Oord ir izvēlējies Liepāju, kur veidot Baltijas jūras vēja enerģijas nozares centru. “Atkrastes vēja enerģijas atbalsta bāze Liepājas ostā veicinās  ekonomisko attīstību un piesaistīs ievērojamas ārvalstu investīcijas, kas vērstas uz ilgtspējīgas ekonomikas un zaļās enerģijas ražošanu. Tas ir tikai viens no Liepājas projektiem, kas stiprinās Latvijas un Eiropas enerģētisko neatkarību."

Parakstītais teritorijas rezervācijas līgums starp Van Oord un Liepājas SEZ pārvaldi paredz, ka Van Oord kā teritorijas attīstītājs un investors projektēs un izbūvēs atkrastes vēja atbalsta bāzi un lielgabarīta kravu terminālu Liepājas ostas Priekšostā, aizņemot 55 ha no kopējās 560 ha teritorijas. Priekšosta ir  unikāla teritorija Liepājas ostā, kas  ierobežota ar viļņlaužiem, aprīkota ar trīs ostas vārtiem un piedāvā plašas  iespējas atkrastes vēja un zaļās enerģētikas projektu attīstībai.

Vai informācija bija noderīga?
Background image